0

19. Bal Lotników i Polskiej Obronności

Nasi Mistrzowie wśród 10 najlepszych sportowców lotniczych 2013 roku.
Po raz 19 Redakcja Skrzydlatej Polski uhonorowała 10 pilotów sportowych nagrodami za osiągnięcia w ubiegłym sezonie lotniczym. Jak zwykle odbyło się to na corocznym Balu Lotników, a  tak przedstawia się lista 10 wyróżnionych:

1.    Sebastian Kawa  Szybowcowy Mistrz Świata i dwukrotny Mistrz Europy, a także pierwszy pilot, któremu udało się przelecieć szybowcem nad Himalajami
2.    Bolesław Radomski samolotowy Mistrz Świata w lataniu precyzyjnym
3.    Marcin Krakowiak motoparalotniowy Mistrz Świata w klasie PL1
4.    Grzegorz Krzyżanowski motoparalotniowy Mistrz Świata w klasie PF1
5.    Klaudia Bułgakow paralotniowa Mistrzyni Świata
6.    Krzysztof Wieczorek samolotowy Wicemistrz Świata w lataniu precyzyjnym
7.    Sławomir Talowski Wicemistrz Świata w akrobacji szybowcowej
8.    Konrad Żurowski, modelarz, Mistrz Świata
9.    Sławomir Łasocha, modelarz, Mistrz Europy
10.   Monika Sadowy-Naumienia, spadochroniarka, zdobywczyni Pucharu Świata

Trzecie i czwarte miejsce wśród laureatów dla Marcina i Grzegorza to dowód,  że ich osiągnięcia zostały zauważone i właściwie uhonorowane.  Piąte  miejsce Klaudii jest również olbrzymim sukcesem. W pierwszej piątce znalazło się aż trzech  paralotniarzy, to olbrzymi sukces.
Laureatom serdecznie gratulujemy !!!

ppgg

W niedzielę 2 marca we wczesnych godzinach rannych zakończył się 19. Bal Lotników i Polskiej Obronności. W jego trakcie, na potrzeby chorych członków rodzin żołnierzy formacji lotniczych Sił Zbrojnych, zebrano ponad 61 tys. zł. Impreza była także okazją do wręczenia nagród najlepszym lotnikom wojskowym i cywilnym w 2013.

19. edycja balu odbyła się po raz pierwszy w reprezentacyjnej sali Hotelu Gromada, nieopodal warszawskiego Okęcia. Przed wejściem goście mogli zobaczyć mobilną stację radiolokacyjną NUR-15 Odra w najnowszej wersji, zaś w budynku replikę samolotu Bleriot XI, którym w 1909 dokonano pierwszego przelotu nad Kanałem La Manche.

Bal otworzyli Grzegorz Sobczak redaktor naczelny Magazynu Lotniczego Skrzydlata Polska, gen. broni pilot Lech Majewski dowódca generalny Rodzajów Sił Zbrojnych, Włodzimierz Skalik prezes Aeroklubu Polskiego oraz gen. dyw. pilot Leszek Cwojdziński prezes Krajowej Rady Lotnictwa. Powitali przedstawicieli rządu, parlamentu, generałów, prezesów przedsiębiorstw oraz wszystkich lotników i miłośników lotnictwa. Podkreślili, że jest to jedyna tego typu impreza w Polsce, która integruje środowisko lotnicze, cywilne i wojskowe, a jednocześnie stanowi okazję do przeprowadzenia aukcji charytatywnej. Wspomnieli też o kluczowej roli prezesa Agencji Lotniczej ALTAIR, Tomasza Hypkiego, który nieprzerwanie współorganizuje bale od pierwszej edycji.

Tradycyjnie na wstępie balu wręczono nagrody dla wyróżniających się lotników wojskowych w 2013. Otrzymali oni specjalne statuetki oraz ultrabooki. Pilotem roku MW RP został kpt. pil. Sebastian Bąbel latający na śmigłowcach morskich Kaman SH-2G. Wyróżnionym wśród personelu latającego lotnictwa Wojsk Lądowych został por. pil. Rafał Dworzyński. Pilotem roku SP RP uznano kpt. pil. Michała Popławskiego latającego na MiG-29. Technikiem roku tego rodzaju sił zbrojnych wybrano mł. chor. szt. Mariusza Kowalczuka, który odbył 4 tury misji w Afganistanie. Wyróżniającym się technikiem lotnictwa WL został chor. Wojciech Stępień – mający za sobą dwie zmiany w Iraku i trzy w Afganistanie – a MW: st. bosm. Arkadiusz Suszek. Wyróżnienie specjalne przypadło kpt. pil. Arkadiusz Golonka. Ma za sobą wiele międzynarodowych lotów, w tym do Afganistanu, udało mu się także bezpiecznie sprowadzić na lotnisko C295M, mimo poważnej usterki. W gronie wyróżnionych cywilnych lotników i modelarzy znalazło się 10 osób. Pierwsze miejsce zajął Sebastian Kawa, szybowcowy mistrz świata i dwukrotny mistrz Europy, a także pierwszy pilot, któremu udało się przelecieć szybowcem nad Himalajami. Drugie miejsce przypadło Bolesławowi Radomskiemu samolotowemu mistrzowi świata w lataniu precyzyjnym. Kolejne miejsca zajęli Marcin Krakowiak motoparalotniowy mistrz świata, Grzegorz Krzyżanowski również motoparalotniowy mistrz świata (w innej klasie), Klaudia Bułgakow paralotniowa mistrzyni świata, Krzysztof Wieczorek samolotowy wicemistrz świata w lataniu precyzyjnym, Sławomir Talowski wicemistrz świata w akrobacji szybowcowej, Konrad Żurowski modelarz, mistrz świata i najmłodszy z wyróżnionych, zaledwie 18-latek, Sławomir Łasocha, także modelarz, mistrz Europy oraz kpt. Monika Sadowy-Naumienia, spadochroniarka, zdobywczyni Pucharu Świata.

Odmiennie niż rok wcześniej, goście balu nie mogli oglądać pokazu sztucznych ogni, ze względu na bliskość okęckiego lotniska. Nie mogło jednak zabraknąć charytatywnej aukcji, którą po raz kolejny brawurowo poprowadził Wojciech Łuczak, wiceprezes Agencji Lotniczej ALTAIR. Wśród kilkudziesieciu eksponatów znalazły się m.in. grafika Mai Berezowskiej, hełm pilota myśliwca MiG-29 z godłem Dywizjonu 303 oraz komplet Log Booków z Francji i Anglii por. Bolesława Nowickiego. Zebrani goście zapłacili za te przedmioty łącznie 60 100 zł. Środki trafią do ciężko chorych członków rodzin żołnierzy-lotników, dwójki małych dzieci oraz kobiety. Nieliczne, niesprzedane przedmioty będą nadal dostępne, dla osób pragnących wesprzeć potrzebujących.

Bal prowadzili Zofia Czernicka i Paweł Pochwała. Po raz pierwszy w historii szeroką relację z Balu można było oglądać na żywo, dzięki internetowemu przekazowi telewizyjnemu realizowanemu przez firmę Premium Media. Podobnie jak w poprzednich latach, wystrój sali i korytarzy tworzyły m.in. multimedialne pokazy dotyczące działalności Sił Powietrznych.

Źródło: www.altair.com.pl