0

21. BAL LOTNIKÓW I POLSKIEJ OBRONNOŚCI

DSC_13101W ostatnia sobotę karnawału już po raz dwudziesty pierwszy liderzy polskich środowisk lotniczych i obronnych spotkali się na Balu Lotników i Polskiej Obronności, organizowanym przez redakcje ML Skrzydlata Polska i RAPORT-wto, przy wsparciu Dowództwa Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych, Krajowej Rady Lotnictwa, Aeroklubu Polskiego oraz Fundacji Ludzi Lotnictwa i Muzeum Lotnictwa Polskiego. Impreza była także okazją do wręczenia nagród najlepszym lotnikom – laureatom Złotej Dziesiątki.

21. edycja balu odbyła się w niezwykłej scenerii Stadionu Legii Warszawa przy ul. Łazienkowskiej 3 w Warszawie, z widokiem na nowoczesną płytę stadionu. Przed wejściem goście mogli zobaczyć – dwa szybowce znajdujące się na murawie oraz balon.

Bal Lotników oprócz świetnej zabawy jest także okazją do wręczenia nagród najlepszym lotnikom – laureatom Złotej Dziesiątki.

Złota Dziesiątka sportowców lotniczych 2015 roku powstaje według klasyfikacji Skrzydlatej Polski, we współpracy z Aeroklubem Polskim. Jak co roku, także i w tym, o miejscu w Złotej Dziesiątce zadecydowały sukcesy międzynarodowe w roku ubiegłym, który okazał się niezwykle udany dla naszych sportowców lotniczych. Jury miało bardzo trudne zadanie – jak z tak licznego grona Mistrzów Świata i Europy wybrać tylko dziesięciu najlepszych.

W tym roku w gronie wyróżnionych znaleźli się:

1. Wojciech Bógdał, Aeroklub Ziemi Mazowieckiej – Motoparalotniowy Mistrz Świata

2. Ewa Prawicka-Linke, Leszczyński Klub Balonowy – Balonowa Mistrzyni Europy,

3. Marcin Skalik, Aeroklub Częstochowski – Wicemistrz Świata w lataniu precyzyjnym

4. Sebastian Kawa, Aeroklub Bielsko-Bialski – Mistrz Europy w klasie 18-metrowej, Szybowcowy Mistrz Światowych Igrzysk Lotniczych

5. Artur Kielak, Aeroklub Śląski – Wicemistrz Światowych Igrzysk Lotniczych w akrobacji samolotowej Unlimited

6. Łukasz Wójcik, Aeroklub Włocławski – Szybowcowy Mistrz Europy w klasie otwartej

7. Łukasz Błaszczyk, Aeroklub Ostrowski – Szybowcowy Mistrz Europy w klasie Standard

8. Wojciech Bamberski, Aeroklub Krakowski – Mistrz Światowych Igrzysk Lotniczych, Sterowce

9. Maja Kuczyńska, Aeroklub Częstochowski – Mistrzyni Świata Juniorów w w spadochronach tunelowych

10. Mikołaj Stryja, Gliwickie Stowarzyszenie Modelarzy Lotniczych – Modelarski Mistrz Świata Juniorów

DSC_1310

Wszystkim wyróżnionym sportowcom serdecznie gratulujemy!

Podobnie jak rok wcześniej, goście balu mogli obejrzeć imponujący pokaz sztucznych ogni, który poprzedził aukcję, po raz kolejny brawurowo prowadzoną przez Wojciecha Łuczaka. Wśród kilkunastu eksponatów były również te przekazane przez Aeroklub Polski – Vouchery na godzinny lot z Wojciechem Bógdałem, Motoparalotniowym Mistrzem Świata oraz Marcinem Skalikiem, Wicemistrzem Świata w lataniu precyzyjnym, obraz na płótnie „Samoloty” oraz reprint z Księgi Pamiątkowej Aeroklubu Polskiego – Dyplom Gordona Benetta z 1933 roku z autografami Franciszka Hynka i Zbigniewa Burzyńskiego.

W tym roku podczas aukcji zebrano 64.600 zł. Całość tradycyjnie zostanie przekazane osobom ze środowiska lotniczo-obronnego, które znalazły się w trudnej sytuacji.

Podczas 21. Balu Lotników i Polskiej Obronności wręczono wyróżnienia partnerom wspierającym jego organizację. Na ręce Prezesa Aeroklubu Polskiego Włodzimierza Skalika przekazano statuetkę oraz dyplom w podziękowaniu za wparcie w organizacji Balu Lotników i Polskiej Obronności.

źródło: www.aeroklub-polski.pl