0

Katarczycy bezkonkurencyjni na Otwartych Motoparalotniowych Slalomowych Mistrzostwach Polski

W Przykonie rozegrano VIII Otwarte Motoparalotniowe Slalomowe Mistrzostwa Polski, które były kolejną odsłoną Pucharu Świata organizowanego przez FAI. W tym roku podium zdominowali piloci z Kataru.

Mistrzostwa rozpoczęły się w poniedziałek, 1 sierpnia od dwóch sesji treningowych, a od wtorku piloci rywalizowali o tytuł Międzynarodowego Motoparalotniowego Slalomowego Mistrza Polski. W pięć dni rozegrano 15 konkurencji (tzw. tasków) kwalifikacyjnych. Zadaniem zawodnika było możliwie szybkie i bezbłędne wykonanie trasy przelotu pomiędzy rozstawionymi na wodzie ośmio- oraz dwunastometrowej wysokości dmuchanymi pylonami. Wygrywał najszybszy i bezbłędny przelot.

– Jestem wniebowzięty jak wygląda rywalizacja i pomoc kolegów. To najwyższy poziom pasji jaki możemy sobie wyobrazić. Jest niebezpiecznie, ale dlatego robimy to nad wodą. Na wypadek gdyby coś się miało stać – lądujemy w wodzie i mamy łodzie ratunkowe, które nas ratują – powiedział Wojciech Sołtysik, który debiutował w zawodach slalomowych.

W zawodach, które rozgrywa się na otwartych akwenach nie zabrakło wodowań. W tym roku Aeroklub Polski, który przy udziale gminy Przykona, jest organizatorem Mistrzostw, nagrodził Laurem Wodowania zawodników Mohsen Awadh, Norberta Pająka, Alois Sinogl oraz Saeed Al-Marii.

W sobotę, 6 sierpnia, zaplanowano loty finałowe. O tytuł Międzynarodowego Slalomowego Mistrza Polski miało powalczyć sześciu pilotów z Kataru (po trzech w klasie PL1 oraz PF1), Polak (w klasie PL1) oraz Czech (w klasie PF1). Niestety, pogoda pokrzyżowała te plany.  Bardzo widowiskowe i pełne niebezpiecznych deformacji skrzydeł (tzw. klap) przeloty w klasie PL1 sprawiły, że ze względów bezpieczeństwa organizator postanowił zakończyć finały na tej klasie. W związku z czym Międzynarodowi Slalomowi Mistrzowie Polski w klasie PF1 zostali wyłonieni na podstawie konkurencji kwalifikacyjnych.

W tym roku, w polskiej odsłonie Pucharu Świata FAI, bezkonkurencyjni okazali się piloci z Kataru, którzy zawładnęli podium Otwartych Motoparalotniowych Slalomowych Mistrzostw Polski w Przykonie. Oddali tylko jeden, srebrny medal, w klasie PF1 pilotowi Lubosowi Halamie z Czech.

W klasyfikacji krajowej również nie zabrakło emocji. Wyniki z konkurencji kwalifikacyjnych wskazują, że najbardziej wyrównana walka toczyła się w klasie PL1. Ostatecznie Szymon Winkler pokonał Adama Pupka 29 punktami, a tuż za nimi uplasował się Michał Radka, któremu zabrakło 25 punktów by zdobyć srebrny medal. W klasie PF1 różnica punktów między zawodnikami była już znacznie większa.

W Mistrzostwach wzięło udział 38 pilotów z 8 krajów (Polski, Kataru, Czech, Hiszpanii, Francji, Holandii, Litwy i Szwecji). Podniebne zmagania okraszone znakomitą konferansjerką prowadzoną przez Jacka Ciszkowskiego oraz Pawła „Lojaka” Kozarzewskiego można było śledzić na żywo w Internecie dzięki Studiu Kakadu z Warszawy.

Organizator zawodów życzy szybkiego powrotu do zdrowia pilotom: Łukaszowi Sarzyńskiemu (z Polski) oraz Jens’owi Falck’owi (ze Szwecji), którzy podczas zawodów doznali kontuzji.

Poniżej prezentujemy wyniki tegorocznych zmagań w Przykonie.

Motoparalotniowi Slalomowi Mistrzowie Polski w klasie PL1:

1 miejsce Szymon Winkler

2 miejsc Adam Pupek

3 miejsce Michał Radka

Motoparalotniowi Slalomowi Mistrzowie Polski w klasie PF1:

1 miejsce Bartek Nowicki

2 miejsce Dawid Bugaj

3 miejsce Krzysztof Matykiewicz

Polish Open Paramotor Slalom Championships w klasie PL1:

1 miejsce Saeed Malhiya

2 miejsce Saeed Al-Marii

3 miejsce Ibraheem Hussain

Polish Open Paramotor Slalom Championships w klasie PF1

1 miejsce Naif Al-Baloshi

2 miejsce Lubos Halama

3 miejsce Eissa Al-Hajjaji

Gratulujemy zwycięzcom i zapraszamy do Centrum Slalomowego w Przykonie już w przyszłym roku na kolejne Motoparalotniowe Slalomowe Mistrzostwa Polski.

Paramotor Team Poland
Zdjęcia: Paweł Karpiak, Olga Rogacewicz, Mariusz Stępień