0

Kontakty 2014 – podsumowanie

W miniony weekend 26-28 września po raz 15-ty piloci motoparalotni, motolotni, samolotów ultralekkich oraz wiatrakowców zlecieli się na Jubileuszowe XV Mikrolotowe Mistrzostwa Podlaskiego Kontakty 2014 w Łomży. Podczas imprezy odnotowano rekordową liczbę aż 52 skrzydeł.

W piątek na łąkach miedzy dwoma mostami na lądowisku zaczęły pojawiać się pierwsze statki powietrzne, na niebie można było podziwiać pilotów motolotni, motoparalotni, samolotów ultralekkich a także wiatrakowców.

O godz. 18:00 rozpoczęło się uroczyste otwarcie mistrzostw. Odwiedzający łomżyński rynek mogli obejrzeć, dotknąć a nawet usiąść za sterami motolotni czy też wózka motoparalotniowego. W tym roku organizatorzy zapewnili wiele atrakcji. Jedną z nich był występ zespołu tańca orientalnego Spicy Orient. Ponadto na rynku w czasie występów nadmuchano balon na gorące powietrze. Po chwili ustawiła się długa kolejka chętnych na krótki lot balonem na uwięzi. Na koniec wszyscy otrzymali lampiony, które każdy z uczestników otwarcia mógł wypuścić tworząc niesamowity spektakl światła.


W sobotę rano na pilotów i osoby towarzyszące czekały kolejne atrakcje tj.: wyjazd na strzelnicę myśliwską, wyjazd na basen i saunę, gra w tenisa ziemnego, gra w billarda lub spływ gondolami po Narwi. Najliczniejsza grupa udała się autokarem do Czerwonego Boru na strzelnicę.
Od południa rozpoczęły się pierwsze konkurencje tych Mistrzostw: przelot przez bramkę – w konkurencji tej wzięły udział motolotnie, wiatrakowce i samolotu ultralekkie. Gdy zakończyła się ta konkurencja przyszła kolei na motoparalotnie. Na rozgrzewkę konkurencja combo: czysty start oraz trasa wolno na tyczkach (zadanie polegało na pokonaniu trasy ok 300m w jak najdłuższym czasie kopiąc po drodze 4 tyczki, kara za niekopnięcie tyczki – 5sek). Gdy ostatni pilot pokonał trasę wolno dyrektor sportowy Adam Paska ogłosił, że lecimy tą samą trasę ale tym razem „szybko” czyli trzeba pokonać ją jak najszybciej oczywiście wcześniej liczy się również czysty start. Konkurencja szybko zakończyła się tuż przed zachodem słońca. Ale to nie koniec atrakcji dla licznie przybyłej publiczności. Udało się napompować i podświetlić 2 pylony a Adam „Kruak” Piórek i Tomek Dembczyński zaprezentowali nocny pokaz lotów na pylonach. Ich napędy i skrzydła do tego celu zostały specjalnie oświetlone. W niedzielę tuż przed wschodem słońca kilku pilotów odbyło freefly.

Po godzinie 8:00 ruszyły konkurencje slalomowe. Udało się rozegrać dwie konkurencje „ósemka”. Następnie odbyła się konkurencja celności lądowania. Gdy zakończyły się konkurencje motoparalotniowe rozegrano celność lądowania dla motolotni, ULM i wiatrakowców. O godz. 13:00 odbyło się uroczyste zakończenie Mistrzostw oraz wręczenie pucharów i medali zwycięzcom. Kolejne Kontakty już za rok a my przedstawiamy wyniki tegorocznych jubileuszowych Mikrolotowych Mistrzostw Podlaskiego Kontakty 2014:

Motoparalotnie:
klasa PF1

1. Paweł Kozarzewski
2. Marian Drężek
3. Adam Piórek

klasa PL1
1. Wojciech Bógdał
2. Tomasz Dembczynski
3. Piotr Geło

Klasa PL2/PF2
1. Barbara Gregorczyk / Ryszard Żygadło
2. Artur Skiba/Adam Madecki
3. Fryderyk Popielarczyk/Daniel Grzegorz

OPEN
1. Wojciech Bógdał
2. Barbara Gregorczyk / Ryszard Żygadło
3. Paweł Kozarzewski

Mikroloty
Celność lądowania:
I miejsce – Stanisław Kojro z Łomży
II miejsce – Stanisław Pietruskievicius z Litwy
III miejsce – Błażej Piech z Grójca
 
Przelot przez bramkę:
I miejsce – Roman Szymański i Janusz Tichoniuk z Białegostoku  (ULM)
II miejsce – Krzysztof Siwiński z Grójca (ULM)
III miejsce – Bogdan Kaczan z Mławy

button_galeria