0

Motoparalotniowi Mistrzowie Polski 2022 wyłonieni

W sobotę, 4 czerwca zakończyły się XXIV Motoparalotniowe Mistrzostwa Polski, które w tym roku rozegrane zostały w Suwałkach. Po tygodniowych zmaganiach wyłoniono Mistrzów Polski w trzech klasach: PL1 (start na wózku jednoosobowo), PL2 (start na wózku w tandemie) oraz PF1 (start na nogach jednoosobowo).

Chociaż polski biegun zimna nie rozpieszczał pogodą, w czasie XXIV Motoparalotniowych Mistrzostw Polski w Suwałkach rozegrano 12 konkurencji klasycznych (tj. nawigacyjne, ekonomiczne i sprawnościowe). Już pierwsza konkurencja wyłoniła mistrza… „deklaracji”. Marcin Bernat (startujący w klasie PF1) przecenił swoje możliwości i w nawigacji z deklaracją ilości znalezionych punktów, którą należało przelecieć w 1 godz. 45 min. (tzw. „kocie skoki”) zadeklarował, że znajdzie aż 85 punktów. Odnalazł ich 48 i po pierwszych dwóch konkurencjach (drugą była celność lądowania) plasował się na ostatnim miejscu. Był to kiepski początek zawodów dla ubiegłorocznego Wicemistrza Polski jednak z każdą kolejną konkurencją odbudowywał swoją pozycję i finalnie, nie bez trudu, obronił tytuł.

Zmagania nie były łatwe, a tabela wyników w każdej klasie zmieniała się do ostatniej konkurencji. W klasie PL1 od pierwszego dnia łeb w łeb szli Wojciech Panas i Krzysztof Romicki. Rywalizacja była zacięta, a momentami dzieliło ich raptem 40 punktów różnicy. Pechowa dla Wojtka Panasa okazała się „kocia ekonomia” czyli konkurencja, w której piloci otrzymali 4kg paliwa i mieli znaleźć jak najwięcej punktów. Wojtkowi paliwo skończyło się tuż przed finisz pointem i… nie zamknął trasy tym samym zdobywając za tę konkurencję zero punktów. Rywalizację zakończył uzyskując tytuł Wicemistrza Polski 2022. 

Debiutanci na podium

Na ubiegłorocznych Motoparalotniowych Mistrzostwach Polski w Krośnie wystartowali jako debiutanci. W lutym 2022 roku zostali powołani do Motoparalotniowej Kadry Narodowej. A już na pierwszych tegorocznych zawodach rangi Mistrzostw Polski stanęli na podium! Taki sukces odniosła załoga Dariusz Brzostowicz i Mariusz Stępień, którzy w Suwałkach wywalczyli srebrny medal oraz Mateusz Gawenda, który został brązowym medalistą tegorocznych mistrzostw.

W tym roku na Mistrzostwach Polski również pojawiło się dwóch debiutantów – Jarosław Dzik (który startował jako nawigator pilota Andrzeja Kalestyńskiego, klasa PL2) oraz Igor Lewandowski (klasa PF1). Dla obu były to zawody, z których wyszli z nowymi umiejętnościami i bagażem doświadczeń. Jednak, jak znajdą czas na treningi, to wróżymy im w przyszłości sukcesy minimum takie, jakie odnieśli ubiegłoroczni debiutanci.

Podziękowania

Te zawody nie mogłyby się odbyć gdyby nie oni: Dyrektor zawodów – Adam Paska, Sędzia Główny – Mirosław Górski, sędziowie: Natalia Paska, Olga Rogacewicz, Wojciech Strzyżakowski i Dominika Tocka.

Na pięknym lotnisku ugościła nas Suwalska Szkoła Lotnicza, a sponsorami byli: Aeroklub Polski, Ministerstwo Sportu i Turystyki, Krosno Huta Szkła, www.taniogrzej.pl, Kumart Studio Reklamy, Dudek Paragliders, Ide Fly.

Dziękujemy za podniebną życzliwość.

Wyniki XXIV Motoparalotniowych Mistrzostw Polski:

Klasa PL1

1. miejsce Krzysztof Romicki

2. miejsce Wojciech Panas

3. miejsce Roman Reczek-Tracz

Klasa PL2

1. miejsce załoga Adam Pupek i Piotr Kozikowski

2. miejsce załoga Dariusz Brzostowicz i Mariusz Stępień

3 miejsce załoga Daniel Walkowiak i Michał Perkowski

Klasa PF1

1. miejsce Jacek Semkło

2. miejsce Marcin Bernat

3. miejsce Mateusz Gawenda

Tekst: Dominika Tocka – Paramotor Team Poland Zdjęcia: Olga Rogacewicz