0

Motopraralotnie na PGE Narodowym

“Stadium Of The Wings” z udziałem pilotów Polskiej Kadry Motoparalotniowej to fascynujący film, który powstał pod dachem PGE Narodowego. Piloci spełnili swoje marzenie i udowodnili, że “niemożliwe” nie istnieje – latali w obiekcie zamkniętym, gdy na zewnątrz padał deszcz.

Paweł Kozarzewski oraz Marcin Krakowiak z Motoparalotniowej Kadry Narodowej to pierwsi piloci na świecie, którzy wykonali lot motoparalotniami wewnątrz obiektu. Pionierski lot z pobitymi rekordami odbył się pod zamkniętym dachem PGE Narodowego w Warszawie. Premiera filmu z tego wyjątkowego widowiska, odbyuła się 12 października 2017 w warszawskim Centrum Olimpijskim PKOl.
Jest odwaga, jest wyzwanie i są już rekordy. Na motoparalotni w zamkniętym obiekcie nie poleciał dotąd nikt. Jako pierwsi dokonali tego dwaj piloci – Marcin Krakowiak i Paweł Kozarzewski. Udowodnili w ten sposób, że w lotnictwie wciąż jest miejsce dla pionierów. Piloci wystartowali z płyty PGE Narodowego – Marcin Krakowiak na wózku jednoosobowym, a Paweł Kozarzewski z napędem, startując z nóg. W trakcie lotu oprócz oblotu wnętrza warszawskiego giganta sportowego, wykonali slalomy pomiędzy pylonami, takie jak wykonują zawodniczo podczas międzynarodowych imprez sportowych.
– To było fascynujące i trudne zadanie – zgodnie stwierdzili obaj piloci. Mimo wielomiesięcznych przygotowań,doświadczenia w pilotażu i wielu medali na koncie, sam lot okazał się wyzwaniem. – Oczywiście było mało miejsca. Jednak wbrew naszym założeniom, najtrudniejsza była pogoda i warunki panujące wewnątrz stadionu. Nie spodziewaliśmy się tak silnych podmuchów powietrza, które wpadało górnymi wejściami na trybuny. To wymagało od nas olbrzymiego skupienia i opanowania skrzydeł – powiedzieli Paweł Kozarzewski i Marcin Krakowiak.
W trakcie pionierskiego lotu wewnątrz PGE Narodowego, polscy piloci ustanowili kilka rekordów. Pierwszy raz na świecie w zamkniętym obiekcie poleciała trajka motoparalotniowa. Polacy stali się także prekursorami w wykonaniu lotów w budynku przez dwóch pilotów motoparalotniowych w tym samym momencie. To była również pierwsza konkurencja zawodnicza – slalomy pomiędzy pylonami – wykonana w takich warunkach i najlepszy osiągnięty czas slalomowy wewnątrz budynku. Piloci wykonali na PGE Narodowym także najdłuższy lot w obiekcie zamkniętym, jeden z lotów trwał blisko 30 minut.
FILM: