0

Nadchodzą VIII Otwarte Motoparalotniowe Slalomowe Mistrzostwa Polski

Około 40 zawodników z 7 krajów powalczy o tytuł Międzynarodowego Slalomowego Mistrza Polski podczas VIII Otwartych Motoparalotniowych Slalomowych Mistrzostw Polski – zawodów, które są kolejną edycją Pucharu Świata organizowanego przez FAI.

Motoparalotniowe zawody slalomowe rozgrywa się na otwartych akwenach. Piloci ścigają się na motoparalotniach w dwóch klasach – PF1 (start z nóg) oraz PL1 (start z wózka). Zawody podzielone są na kilka konkurencji (tzw. tasków) a każda z nich jest sekwencją zakrętów jakie należy wykonać pomiędzy rozstawionymi na wodzie 8-metrowej wysokości dmuchanymi pylonami. Zadaniem zawodnika jest możliwie szybkie i bezbłędne wykonanie trasy przelotu. Wygrywa najszybszy i bezbłędny przelot.  Piloci biorący udział w Mistrzostwach niejednokrotnie walczą między sobą o dziesiątą część sekundy zatem rywalizacja jest na najwyższym światowym poziomie! Tak było podczas ubiegłorocznych finałów VII Otwartych Motoparalotniowych Slalomowych Mistrzostw Polski gdzie największych emocji dostarczył wyścig pomiędzy najlepszymi pilotami świata w klasie PL1 – Saeed Malhiya z Kataru i Wojtkiem Bógdałem z Polski (Orlen Team), między którymi różnica w czasie przelotu slalomów wynosiła tylko 0.2 sekundy! Piloci walczyli do końca tak zawzięcie, że o zwycięstwie rozstrzygnęła dogrywka, w której lepszy okazał się Katarczyk.

            Podczas tegorocznych VIII Otwartych Motoparalotniowych Slalomowych Mistrzostw Polski, które w tym roku odbędą się w dniach 1 – 7 sierpnia nad zbiornikiem wodnym w Przykonie, również nie zabraknie Katarczyków. Czy utrzymają tytuł Międzynarodowych Slalomowych Mistrzów Polski? A może w tym roku pokonają ich Polacy? Udział w zawodach zadeklarowało prawie 40 zawodników z 7 krajów (Polski, Kataru, Czech, Hiszpanii, Francji, Litwy i Szwecji). Kto zostanie zwycięzcą przekonamy się już 7 sierpnia.

            Organizatorem mistrzostw jest Aeroklub Polski przy udziale gminy Przykona. Baza mistrzostw zlokalizowana jest w Klubie Żeglarskim „Złota Szekla” w Przykonie.

Dominika Tocka
Paramotor Team Poland