0

V Motoparalotniowe Slalomowe Mistrzostwa Świata

Reprezentacja Polski w składzie 4 pilotów  + trener wzięła udział w rozgrywanych w Hiszpańskim Bornos 5 tych Motoparalotniowych Slalomowych Mistrzostwach Świata.
Rywalizacja trwała od 1 do 9 czerwca jednak sprzęt wyjechał z Polski już kilka dni wcześniej. Zawody rozpoczęły się dwoma dniami treningowymi, po których rozgrywane były tzw. kwalifikacje.

Niestety ze względu na przepisy miejscowe (loty możliwe od godziny 8 rano), dość małą sprawność obsługi (długi czas oczekiwania każdego pilota w holdingu), a także  warunki pogodowe- udało się rozegrać jedynie 5 konkurencji kwalifikacyjnych. Wtedy to nad piękną Andaluzję nadciągnął front, który nie pozwolił nam ani więcej polatać,  ani skorzystać ze słońca w tak ciepłych regionach.
  Zawody zakończyły się po rozegranych pięciu konkurencjach kwalifikacyjnych, bez podjęcia nawet próby rozegrania finałów. Piloci którzy liczyli na nieco więcej byli zdecydowanie zawiedzeni. Cieszyli się natomiast wyłonieni Mistrzowie Świata, bo wystarczyło im jedynie 5 lotów by nimi zostać. Jeśli chodzi o statystyki medalowe to wygrała zdecydowanie drużyna z Kataru zgarniając aż 5 medali, jednak jeśli chodzi o rywalizację drużynową to przegoniła ich reprezentacja Francji (latały w jej składzie dwie kobiety). Jako 3 na świecie uplasowała się mocna drużyna Czechów.  Wyjątkowo nieliczna Polska reprezentacja – co z pewnością miało wpływ na wynik drużynowy- uplasowała się
na 5 pozycji tuż za pilotami z Litwy. Ostateczne wyniki w obu klasach:

Klasa PF1:

Miejsce 1 : ALEX MATEOS – Francja
Miejsce 2 : EISSA AL- HAJJAJI – Katar
Miejsce 3 : NAIF AL-BALOSHI – Katar

Miejsce 12 : BARTOSZ NOWICKI – Polska
Miejsce 19 : NORBERT PAJĄK – Polska
Miejsce 22 : TOMASZ WALCZAK – Polska

Klasa PL1:

Miejsce 1 : HAYAN AL-HEBABI – Katar
Miejsce 2 : BORIS TYSEBEART – Francja
Miejsce 3 : IBRAHEM HUSSAIN – Katar

Miejsce 9 : WOJCIECH PANAS – Polska

  Oprócz złośliwości pogody, dokuczał nam też pech, awaria busa którym transportowaliśmy sprzęt,  aż dwa wodowania Wojtka Panasa (pierwszym razem przepalony tłok, a drugim niefortunne uderzenie łopatą śmigła w linkę gazu), aż po włamanie do kabiny naszego busa (rozbita szyba) gdzie straty poniósł i trener (kamery, stopery) i oczywiście Wojtek (telefon).
  W Hiszpańskiej przygodzie towarzyszył nam Simon Kaleta, którego zasługą są te i wiele innych pięknych zdjęć. Dziękujemy.
  Dziękujemy również Aeroklubowi Polskiemu za umożliwienie udziału w zawodach, naszym rodzinom za wytrwałość oraz wszystkim kibicom za wiarę i trzymanie kciuków do końca.
  Już teraz zapraszamy wszystkich do oglądania naszych zmagań na żywo na zbiorniku w Jutrosinie – będziemy tam walczyć o tytuły Mistrzów Polski, a zapowiada nie lada gratka bo zawitają do nas najlepsi zawodnicy ze światowej czołówki – w tym Mistrzowie Świata z Hiszpanii.
  Śmiało można powiedzieć że zawody te będą jednym z najważniejszych i ostatecznych sprawdzianów przed zbliżającymi się już 6-tymi Slalomowymi Mistrzostwami Świata w Katarze, które zostaną rozegrane już w lutym 2024 roku.
  Zapraszamy do kibicowania!