Grzegorz KRZYŻANOWSKI

I MOTOPARALOTNIOWY SLALOMOWY MISTRZ ŚWIATA
GRZEGORZ KRZYŻANOWSKI
1977 – 2014


Członek Motoparalotniowej Kadry Narodowej od roku 2007.
Od 2007 roku brał udział we wszystkich kolejnych Mistrzostwach  Świata i Europy, zawsze zdobywając wysoką pozycję w klasyfikacji indywidualnej.

W roku 2013 na I Slalomowych Mistrzostwach Świata zdobył indywidualnie tytuł Mistrza Świata,  oraz złoty medal latając w sztafecie z M. Bernatem, M. Furtakiem i P. Kozarzewskim.

Zdobywca złotego medalu na Mistrzostwach Świata 2013 w kategorii narodowej, drużynowego brązowego medalu  w klasie PF1 na Mistrzostwach Europy 2008, drużynowego brązowego medalu  w klasie PF1 na Mistrzostwach Świata 2009 roku.

Uczestniczył również w zawodach organizowanych w Brazylii, Chinach, Mistrzostwach Czech i Niemiec, na Olimpiadzie Lotniczej WAG 2009 w Turynie, Slalomanii i Parabatix.

Zwycięzca Motoparalotniowego Pucharu Świata WLC (World League Cup ) 2011 – I miejsce (pierwsza edycja), 2012 – III miejsce , 2013  – I miejsce.
Wielokrotny Mistrz Polski.

Zwycięzca pierwszej edycji Polskiej Ligi Motoparalotniowej w roku 2013
IV miejsce w rankingu Skrzydlatej Polski na Najlepszych Lotników Polski 2013

W roku 2014, po jego tragicznym wypadku lotniczym, odbywające się w lipcu I Slalomowe Mistrzostwa Europy we Francji zostały, przez organizatora, dedykowane Grzegorzowi. Statuetkę, ufundowaną  przez żonę Grzegorza -Małgorzatę, Światowa Federacja Lotnicza FAI ustanowiła trofeum przechodnim, dla każdego kolejnego Slalomowego Mistrza Świata.

Od roku 2015, na terenie lotniska Piastów pod Radomiem, odbywa się Memoriał Grzegorza Krzyżanowskiego, w konkurencjach technicznych.

Staraniem Rodziny Grzegorza, Aeroklubu Polskiego, Aeroklubu Radomskiego,  Motoparalotniowej Kadry Narodowej i wielu darczyńców na terenie lotniska Piastów powstał pomnik upamiętniający Grzegorza.

 Tak napisał o sobie, w wizytówce  na stronie kadry, w roku 2012:

W powietrzu czuję się jak ryba w wodzie, albo bardziej jak ptak bo już po starcie czuję się jakby wyrosły mi skrzydła. Przestrzeń i czas przestają mieć znaczenie. Zawody dają mi możliwość sprawdzenia swoich umiejętności i walki z własnymi ograniczeniami. Czasami bywa niebezpiecznie i bardzo, bardzo trudno, ale jak już wyląduję czuję się o wiele bardziej szczęśliwy i spełniony. Latam z wieloma wspaniałymi ludźmi i robimy dobrą robotę przy okazji świetnie się bawiąc. Czy latanie jest trudne? Wszystko, co nieznane i obce wydawać się może trudne, wystarczy to tylko poznać.