0

1st FAI European Paramotor Slalom Championship

epsc1st FAI European Paramotor Slalom Championship
In memory of Grzegorz KRZYZANOWSKI
Couhé – Vérac France  21-27 VII 2014

Pod koniec tygodnia ruszamy do Francji. Skład reprezentacji już podawaliśmy, ale dla przypomnienia w klasie PF1 startują: Marcin Bernat, Andrzej Bury, Marian Drężek, Piotr Ficek, Marek Furtak, Adam Piórek, Andrzej Malkusz, Kamil Mańkowski. W klasie PL1 Krzysztof Romicki oraz Wojciech Bógdał.

Organizator  na stronie Mistrzostw http://events.ffplum.info/epsc/  zamieścił katalog task-ów  http://events.ffplum.info/epsc/wp-content/uploads/2014/07/Circuits2014.pdf jak zwykle dokładając wiele starań, żeby był nieedytowalny, oraz trudny do drukowania.  Slalomów w nim jest „tylko” 188 ,czyli nie będzie problemów z wyborem.

Mistrzostwa ruszają w poniedziałek 21 lipca i  jak dopisze pogoda, możemy spodziewać się wielu konkurencji i ostrej rywalizacji. Bardzo jesteśmy ciekawi co przez ostatni rok zrobiła „konkurencja”. Nie ulega wątpliwości że tak „łatwo”, jak w ubiegłym roku to już nie będzie.  Rozmnożył się Snake, powstały nowe konstrukcje,  gospodarze wystawiają silną ekipę, wrócił do latania Pascal,  po zeszłorocznej kontuzji. Hiszpanie mogą nas też czymś zaskoczyć. Tegoroczne Mistrzostwa Europy  to sprawdzian przed przyszłorocznymi Mistrzostwami Świata, które odbędą się w Polsce. Na razie frekwencja nie jest zbyt imponująca ok. 45 zawodników. Poczekajmy jednak do pierwszego task-u, wszystko się jeszcze może zmienić.  Kilka słów o naszych szansach. Jak jesteśmy przygotowani ? To spora zagadka. Nie mieliśmy w tym roku okazji porównać się z pilotami z Europy. Obecność PL1-dynek na mistrzostwach Czech w maju, niewiele wniosła. Nasi czescy przyjaciele z dość dużą „rezerwą” latają slalomy i trudno opierając się o ten jeden start cokolwiek wywnioskować. Na nasze tegoroczne  MP do Radomia tym razem nikt nie przyjechał z klas PF1 i PL1. Obserwując wyniki z zawodów we Francji , Anglii czy Hiszpanii trudno wyciągać jakiekolwiek wnioski. Czyli czeka nas „rozpoznanie w boju”. Reprezentację mamy bardzo równą i każdy z pilotów może stanąć na „pudle”.  Mamy również dwóch debiutantów, Marianka i Adasia, dla pozostałych to kolejny start w zawodach tej rangi. Do zdobycia jest sporo medali, więc na pewno nie wrócimy z pustymi rękoma.

Organizatorzy Mistrzostwa Europy dedykują  Grzesiowi, to wspaniały gest z ich strony. Dziś mija miesiąc od feralnego poniedziałku. Jeszcze nie do końca rozumiemy, kim był Grzesiek dla naszego sportu.  Jeszcze nie dotarło do nas, że go już nie ma miedzy nami. Na pewno we Francji będziemy wielokrotnie o nim myśleć, będziemy latać tam również za Niego. A może po prostu dla Niego.

To będą  polskie Mistrzostwa. Polska zaraz po gospodarzach wystawia najliczniejszą reprezentację. Decyzją CIMA FAI w składzie międzynarodowego jury znalazła się Natalia Paska. Jedziemy tam jako faworyci, gospodarze chcą wziąć „odwet” za zeszłoroczne MŚ. Jestem jednak spokojny, że nie oddamy „skóry” tak łatwo.

Zapraszamy już teraz wszystkich do śledzenia wyników Mistrzostw na stronie PTP oraz FB Paramotor Team Poland.

Liczymy na doping !!!

Adam Paska
Trener MPKN