0

PARABATIX z polskim akcentem!

W miniony weekend w miejscowości Saint Hilaire we Francji odbyła się największa impreza paralotniowa na świecie – 45-ty Coupe Icare Festiwal. Coupe Icare słynie głównie z największych targów lotnictwa lekkiego, ale również festiwalu strojów, w które są przebrani piloci zlatujący z góry na lądowisko w dolinie. W trakcie imprezy odbywają się również pokazy motoparalotniowe i zawody grupy Parabatix Sky Racers. Grupy skupiającej się z najlepszych pilotów na świecie m.in ze Stanów Zjednoczonych, Francji, Czech, Hiszpanii czy też Zjednoczonych Emiratów. Do tej pory w grupie Parabatix nie latał żaden polski pilot, kilka lat temu zaproszenie do grupy otrzymał Grześ Krzyżanowski, ale w trakcie pierwszych pokazów doznał kontuzji i nie dane było mu latać w kolejnych pokazach.

W tym roku na Icarobatix do grupy Parabatix Sky Racers zaproszenie otrzymał pilot PTP Paweł “LOJAK” Kozarzewski, który dzielnie walczył w trakcie zawodów i swój debiut ukończył na wysokim 4 miejscu.
Ponadto brał udział we wszystkich pokazach grupowych, w parach i solowych.

 

To dla mnie niesamowite wyróżnienie. Odkąd zacząłem przygodę z lataniem i dowiedziałem się o Parabatix marzyłem, by latać w tej grupie, a od 3 lat regularnie aplikowałem, by być jednym ze Sky Racerów. W tym roku się udało i otrzymałem zaproszenie do Parabatix, tym bardziej się cieszę, że moją pierwszą imprezą, w której wystąpiłem był Icarobatix na Coupe Icare. Myślę, że nie przyniosłem drużynie wstydu zajmując 4 miejsce w swoich pierwszych zawodach. Tak naprawdę leciałem wszystkie konkurencje zapoznawczo, teraz już wiem, że w kolejnej imprezie polecę na innym skrzydle i będę latał dużo szybciej. Jest szansa, że grupa Parabatix w przyszłym roku odwiedzi Polskę. To była niesamowita przygoda, super pogoda i warunki do latania no i oczywiście towarzystwo, nie mogę doczekać się kolejnych występów w Parabatix. Jestem dumny, że jestem jedynym polskim pilotem, który otrzymał zaproszenie, niewątpliwie bardzo pomogły mi projekty stadionów oraz wyścigów z driftującymi autami. Cieszę się również, że latając w Parabatix promuję polskie skrzydła Dudek, na Coupe Icare odbyła się premiera nowego skrzydła WARP, którym latałem w pokazach oraz zawodach Icarobatix. Przy okazji chciałbym podziękować wszystkim sponsorom oraz partnerom, dzięki którym mogę realizować swoje lotnicze projekty oraz walczyć o najwyższe lokaty w zmaganiach sportowych.

zdjęcia: Olga Rogacewicz i Mariusz Stępień